Dodano: 23.07.2019

Stolarka okienna i drzwiowa – wymagania w zakresie cieplno-wilgotnościowym

Z uwagi na fakt, że przykłada się coraz większą wagę do energooszczędności obiektów budowlanych, z roku na rok zmieniają się wymagania stawiane w tym zakresie przegrodom budowlanym. W związku z tym, że okna i drzwi są integralną częścią ścian zewnętrznych i dachów, również w ich przypadku wielką wagę zwraca się na to, czy posiadają odpowiednie parametry techniczne. Pomimo usilnych starań producentów do dzisiaj stolarka stanowi element, który umożliwia wytężoną wymianę ciepła między wnętrzem a otoczeniem. Jakie środki zostały podjęte, aby zminimalizować ten proces?

Okna drewniane a wymagania cieplne

W przypadku okien, analizując ich izolacyjność termiczną i wilgotnościową, rozróżnia się dwa podstawowe elementy – ramę i przeszklenie. Ze względu na to, że są one wykonywane z innych materiałów rozpatruje się je oddzielnie. Wbrew panującym przeświadczeniom, na uwagę zasługują nie tylko nowoczesne wyroby z tworzyw sztucznych, ale także okna drewniane. Producent zadbał o to, aby znów cieszyły się zainteresowaniem klientów. Nie było to łatwe, ponieważ od kiedy polichlorki winylu zdominowały rynek, wiele osób straciło zainteresowanie droższym drewnem, zapominając o jego zaletach. Drewniane ramy są ekologiczne i trwałe, przez co producenci uzyskują niezwykle dobre parametry związane z izolacyjnością termiczną elementów. Dzięki dużej wytrzymałości tego naturalnego materiału szkielet jest w stanie przenieść obciążenia wywołane przez zestawy szybowe. Zespolenie ze sobą tafli szkła, pomiędzy którymi wprowadzony jest specjalny gaz znacznie zmniejsza wartość współczynnika przenikania ciepła. Niezależnie od tego, czy kupujemy okna drewniane na zamówienie czy korzystamy z gotowych wyrobów, kruche płyty ze stopionej krzemionki są ciężkie, a lite listwy dają im odpowiednie podparcie.

Czy drzwi drewniane dobrze izolują?

Może wydawać się, że ciężkie drzwi zewnętrzne drewniane nie spełniają norm z zakresu izolacyjności termicznej. Nie jest to jednak prawda – dostępne na rynku produkty mogą być bez problemu stosowane w przegrodach budowlanych. Oczywiście nie uzyskują tak dobrych parametrów, jak konstrukcje z PCV, których wnętrze jest w całości wypełnione wełną mineralną, jednak prezentują się znacznie bardziej elegancko i są ekologiczne.

Niezależnie od tego, czy kupujemy okna, czy drzwi zewnętrzne drewniane, nie musimy obawiać się, że nie spełniają norm. Podczas zakupu możemy jednak zwrócić większą uwagę na parametry związane z izolacyjnością termiczną. W im lepszą stolarkę zainwestujemy, tym mniejsze straty energii zaobserwujemy, a tym samym oszczędzimy na ogrzewaniu pomieszczeń.