Dodano: 12.06.2019

Zalety drewnianych okien

W naszym poprzednim tekście opowiedzieliśmy, jak duży wpływ na wygląd fasady budynku oraz jego ogólną estetykę mają drzwi i okna, które zostaną w trakcie jego budowy zamontowane. Opowiedzieliśmy również, dlaczego drzwi drewniane są znacznie lepszym wyborem od ich wykonanych z tworzyw sztucznych odpowiedników. Jak to jest jednak z oknami wykonanymi z drewna? Czy one także mają więcej zalet niż okna zrobione w stu procentach ze sztucznych tworzyw? Dla nas odpowiedź jest jasna – tak! W tym tekście postaramy się pokazać więc korzyści, jakie niesie za sobą montaż okien drewnianych, by jednoznacznie pokazać ich przewagę.

Okna drewniane jako element estetyki domu

Okno jest zbudowane z dwóch podstawowych elementów – szklanej tafli mającej za zadanie wpuszczenie do wnętrza jak największej ilości światła zewnętrznego oraz ramy, która może być wykonana z przeróżnych materiałów. Głównie dlatego jest je tak łatwo dobrać do każdego pomieszczenia – do tych ciemniejszych można dobrać ramę wykonaną z ciemnego drewna, a do tych jaśniejszych te wykonane z jasnych materiałów. Trzeba tylko pamiętać, by pasowały one również do fasady, gdyż będą one widziane także z zewnątrz! Dobrze jest też, gdy wszystkie elementy stolarki do siebie pasują - drzwi, okna, czy nawet bramy garażowe segmentowe drewniane powinny być zrobione z podobnego, lub nawet tego samego rodzaju drewna, by wspólnie tworzyły harmonijną całość.

Okna drewniane – ciepłe i dobre dla zdrowia

Najbardziej korzystne dla zdrowia jest wybieranie okien, które są jak najbardziej naturalne. Okna wykonane z drewna nie są toksyczne – nie wydzielają również żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Mimo iż okna plastikowe mają minimalny wpływ na ludzki organizm, nie można zaprzeczyć, że on istnieje. Innymi zaletami okien drewnianych jest dobra izolacja cieplna. Drewno jest materiałem o świetnej izolacji, który zatrzymuje ciepłe powietrze we wnętrzu domu. Okna wykonane z tego materiału sprawdzą się więc znacznie lepiej w domach „energooszczędnych”, w których cecha ta jest niezwykle ważna. Dodatkowo klejone drewno (bo takiego głównie używa się do produkcji ram) wyróżnia się dużą trwałością oraz odpornością na wilgoć i wodę. To właśnie dzięki impregnatom wgłębnym oraz powierzchniowym można dzisiaj kupić tak trwałe okna drewniane – producent łączy więc wysokie parametry techniczne z wysokimi walorami estetyki tworząc wyjątkowe, ekologiczne oraz eleganckie wyroby.

Drewniana stolarka to gwarancja wytrzymałości i ładnego, fabrycznego wyglądu na długie lata. Tak samo jak w wypadku drzwi, korzyści z zakupu drewnianych okien jest naprawdę dużo i – mimo zwykle nieznacznie wyższej ceny – są z całą pewnością bardzo dobrym wyborem, który powinno się wziąć pod uwagę w trakcie budowy domu czy podczas remontu. Mamy nadzieję, że oba te teksty przekonają Państwa do przewagi drewna nad tworzywami sztucznymi i – być może – pomogą w przyszłym wyborze okien i drzwi.